шах медал

Елиф Мехмед от ШК „Асеневци“ е републиканска шампионка по ускорен шах и блиц

Състезателката от великотърновския Шахматен клуб „Асеневци“ се върна с два златни медала от Държавните индивидуални първенства на България по ускорен шах и блиц, които се проведоха в Пловдив от 15 до 17 април.

Елиф Мехмед стана шампионка по ускорен шах и блиц в категорията до 14-годишна възраст.

В срещите по ускорен шах тя взе 5,5 точки от 6 възможни, конкурирайки се с още осем състезателки. В блиц турнира Елиф спечели максималния брой точки в конкуренция с други шест състезателки.

От 10 до 15 април в Пловдив се състояха и Държавни индивидуални първенства по класически шах, който е с по-голяма степен на трудност за участниците. Победителите в него получават квоти за европейско и световно първенство.

В него Елиф Мехмед също се представи достойно, вземайки сребърен медал в своята възрастова група. Състезателите на ШК „Асеневци“ бяха отличени и при момчетата. Сребро спечели и Владимир Павлов, а Димо Терзиев взе бронз в категорията до 14 години.

Над 200 момичета и момчета от 12 до 20 години от цялата страна участваха в Държавните индивидуални първенства по шахмат.